Ի պատիվ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակության՝ հունիսի 27-ին Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ռոբին Բյոհնիշի անունից Պատգամավորների պալատում կազմակերպվել էր պաշտոնական ընդունելություն: ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը: Ընդունելությանը մասնակցել է նաեւ Չեխիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ: Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ ընդունելու ուղղությամբ կատարած աշխատանքի, ինչպես նաեւ չեխ-հայկական միջխորհրդարանական կապերն ամրապնդելու համար ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ, ՀՀ ԱԺ պատվոգիր եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ է հանձնել Պատգամավորների պալատի մի շարք պատգամավորների:
Ընդունելության ընթացքում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես նշել է.
«Հարգելի պարոն Բյոհնիշ,
Չեխիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունումը լրջագույն քայլ էր՝ ի պաշտպանություն մարդու իրավունքների եւ ընդդեմ ցեղասպանությունների: Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարում մարդկության դեմ իրագործված առաջին մեծ աղետն էր եւ Չեխիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը ձեր երկրի պատասխանն է ընդդեմ բարբարոսության: Մենք հիացած ենք ձեր խիզախությամբ, դրանով դուք կանխում եք նոր ցեղասպանությունները: Հարկ է նշել, որ Թուրքիան 102 տարվա ընթացքում չի փոխվել. շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը: Մենք պետք է միաբանվենք ընդդեմ թուրքական ժխտողականության եւ հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության»:

On June 27, in honour of the delegation led by the RA NA Deputy Speaker, the Head of Armenia-Czechia Friendship Group Eduard Sharmazanov an official reception was organized in the Chamber of Deputies on behalf of the Chairman of the Czech Republic-Armenia Friendship Group of the Parliament of the Czech Republic Robin Bohnisch. The delegation of the RA National Assembly comprises of the RA NA deputies Gagik Melikyan and Vardan Bostanjyan. The RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Czech Republic Tigran Seyranyan also took part in the reception.
Let us remind that on April 25, 2017 the Chamber of Deputies of the Czech Parliament adopted a Resolution on Recognition and Condemnation of the Armenian Genocide. The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov presented the RA NA Medal of Honour, the RA NA Diploma and the RA NA Speaker’s Memorial Medal to a number of members of the Chamber of Deputies for the work done in the adoption of the Resolution on Recognition and Condemnation of the Armenian Genocide, as well as for strengthening the Czech-Armenian inter-parliamentary ties.
During the reception the RA NA Deputy Speaker delivered a speech, where he particularly noted:
“Honourable Mr Bohnisch,
The adoption of the Resolution on Recognition and Condemnation of the Armenian Genocide was the most serious step for the protection of human rights and against genocides. The Armenian Genocide was the first great disaster committed against mankind in the 20th century, and the recognition of the genocide by Czechia is the answer of your country against barbarism. We admire with your courage, and you prevent new genocides with it. It is worth noting that during 102 years Turkey has not been changed with its denial policy. We should unite against Turkish denialism and for the protection of human rights.”